Didim

Didim için 5 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Didim Gezilecek Yerler

Didim Hakkında
İstanbul'dan Didim'e Nasıl Gidilir
Didim Deniz Suyu Sıcaklığı
Ankara'dan Didim'e Nasıl Gidilir
Didim'e Feribotla Nasıl Gidilir
İzmir'den Didim'e Nasıl Gidilir
Didim'e Uçak Var mı
Didim Denizi
Didim Gezilecek Yerler
Didim Altınkum
Didim Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri
Didim Milet Antik Kenti
Vakti Olanlar için Didim Çevresinde Gezilebilecek Yerler
Didim Tekne Turları
Didim Akbük
Didim Ne Alınır
Didim Nerede
Didim Ne Zaman Gidilir
Didim Neler Yapılır
Didim Dalış Yerleri - Didim Diving
Didim Ne Yenir Ne İçilir
Didim Akköy
Bafa Gölü Milli Parkı
Didim'de Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Didim Festivalleri
Didyma Apollon Tapınağı
Didim Tatil
Didim Konaklama
Didim Priene Antik Kenti
Didim Seyahat
Didim'e Araçla Nasıl Gidilir
Didim Gece Hayatı
Didim Tarihi

 

İhtişamlı antik kentleri ve ödüllü plajları bir araya getiren Didim, mutlaka gezip, görmeniz gereken eşsiz tarihi alanlarla ve toplam uzunluğu 90 kilometreyi aşan altın rengi kumsallarla çevrili.

Didim dendiğinde ilk akla gelen bölge olan Altınkum’un ince kumlu plajı, safir tonlarındaki berrak denizi mavi bayrak ödülüne sahip. Palmiye ağaçlarının sıralandığı, kumsala paralel şekilde uzanan yaklaşık 2 km’lik sahil yolunda, etkileyici Poseidon heykeli, Ege Denizi’ni tepeden gören Barış Parkı, lunapark, restoranlar, barlar ve gece kulüpleri dizili. Ayrıca Didim otellerinin ve Didim Altınkum otellerinin çoğu bu sahilin çevresinde konumlanmış durumda. Altınkum sahilden görülen, Didim’in yat limanı olan D Marin’e deniz kenarından yaklaşık 2 km sağa doğru gidilerek ulaşılabilir. Burada yat limanı manzarası eşliğinde kahve içmek ve alış veriş yapmak oldukça keyif verici.

İsmi altın rengi, ince kumundan gelen mavi bayraklı Altınkum plajı

Didim’in, Altınkum’la birlikte en çok rağbet gören kumsallarından bir diğeri ise merkeze 20 km uzaklıktaki Akbük. Altınkum’a göre daha sakin ve sessiz bir kumsala sahip olan Akbük, çevresinde birçok ıssız koy ve adacık bulunduruyor. Bu adacıklardan en ünlüsü yürüyerek ulaşılabilen Saplı Ada. Yazlıkların ve Didim Akbük otellerinin bulunduğu bölgedeki konaklama türleri genellikle Didim Akbük resort ve Didim Akbük spa & beach hotel şeklinde.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Saplı Ada

Altınkum ve Akbük plajlarıyla birlikte Didim’de, Ege Denizi’nin keyfini çıkarabileceğiniz gözlerden uzak , görülmeye değer pek çok ıssız koy bulunuyor. 1. Koy, 2. Koy, 3. Koy, Yalıköy, Sağtura, Martı Koyu, Akvaryum Koyu, Akademi Koyu, Cennet Ada Koyu ve Saplı Ada çevresi bu koylardan bazıları. Çoğuna Didim tekne turları ile ulaşılabiliyor.

Didim’in, ödüllü plajlarına ve doğayla iç içe olan ıssız koylarına antik kalıntılar ve antik kentler eşlik ediyor. Şehir merkezine oldukça yakın konumdaki Didyma Apollon Tapınağı, tarihi Akköy ve Balat Köyü etrafındaki Milet ve Priene Antik Kenti özellikle kültür turizminden hoşlananlar için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Didim’in merkezine en yakın tarihi alan Didyma. Toplamda 124 sütundan oluşan görkemli Apollon Tapınağı’nın ve Didim’in simgesi haline gelmiş olan Medusa figürünün bulunduğu alan, aynı zamanda kiliseden camiye çevrilen Hisarbey Camisi’ne, artık kullanılmayan eski bir hastaneye, yöresel halıcılara ve birçok bronz heykele sahip.

Söke yolundan Didim yönüne dönüldüğünde Ak Yeniköy ardından karşılaşılan Akköy görmeye değer tarihi taş evlere ve zeytinyağ fabrikalarına ev sahipliği yapıyor.

Akköy’den sağa doğru dönülerek ulaşılabilen Balat Köyü’nün çevresinde ise Milet Antik Kenti ve Priene Antik Kenti bulunuyor.  

Balat Köyü geçildikten sonra ilk karşılaşılan antik kent Milet. Didim merkezden 22 km uzaklıkta olan bu bölgede İlyas Bey Külliyesi, Milet Müzesi ve Antik Tiyatro gibi tarihi yapılar görülebilir.

Dipnot: Didim’in merkezinden minibüslerle ulaşılabilen Milet’i yağışlardan dolayı su bastığı için özellikle kışın burayı ziyaret edecekler bu detayı göz önünde bulundurmalı.

Antik tiyatrosuyla dikkat çeken Milet Antik Kenti

Didim Güllübahçe Yolu üzerinde bulunan Priene Antik Kenti, Didim’in merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta. Didim merkezden Balat Birlik minibüsleriyle ulaşılabilen antik kentte; Apollo Tapınağı’nın sütunları, antik tiyatro ve Prieneliler’in mermer çıkarttıkları tepe bulunuyor.

Priene Antik Kenti Didim'in merkezine araçla yaklaşık 35 dakikalık uzaklıkta

Didim’in merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Bafa Gölü ise bölgedeki en dikkat çeken doğal güzelliklerden biri. Ege’nin en büyük gölü ünvanına sahip Bafa, denize kıyısı olan bir koyken Büyük Menderes Nehri tarafından taşınan alüvyonlar sebebiyle lagüne dönüşmüş. Çevresi zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı göl, birçok balık ve yüzücü kuş türünü içinde barındırıyor. Gölde bulunan adacıklar ise Bafa’yı görülmeye değer yapan etkenlerden sadece biri.

Tarihi kalıntıların da olduğu adacıklara ev sahipliği yapan Bafa GölüDidim'de gezilecek yerler  Didim'de görülmesi gereken yerler  Didim'de görülecek yerler  Didim'de gezilmesi gereken yerler. 
Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Didim Makalelerinden Seçmeler
Didim'de Ne Yenir Didim'de Ne Yenir Didim Ak Köy Didim Otelleri
Didim'de Ne Yenir Didim'e Otomobille Nasıl Gidilir Didim Bafa Gölü İstanbul'dan Didim'e Araçla Nasıl Gidilir
Didim'de Alış Veriş İstanbul'dan Didim'e Araçla Nasıl Gidilir Didim Bafa Gölü Didim Ak Köy
Didim Dalış Didim'de Ne Yenir İstanbul - Didim Arası Kaç Km Didim Priene
Didim Su Sporu Didim'e Ne Zaman Gelinir Didim Pansiyonları Didim'de Ne Yenir
Didim Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK İş İlanları